Lezárult a Füvészkert 250 jubileumi éve
A Varázslatos Füvészkert fényjátékkal lezárult a Füvészkert 250. éve.
A jubileumi év keretében megrendezésre került a Füvészkert 250 emlékkiállítás, és megjelent a Füvészkert 250 évét összefoglaló színes album is.
ELTE Füvészkertet, hazánk első botanikus kertjét 1771-ben Nagyszombatban alapította az Orvosi Kar Növénytani és Vegytani Tanszékének első professzora Winterl Jakab.
Történelmét sorozatos költözések, felvirágzások és újrakezdések jellemezték: két nagyszombati, egy budai és három pesti helyszín, ahol neves igazgatók, köztük a híres polihisztor, Kitaibel Pál követték egymást, és hoztak nemzetközi sikereket a kert életében.
Az intézmény az utolsó költözés alkalmával 170 éve foglalhatta el méltó helyét a Festetics-kertben, amelynek önálló történelme számos érdekességgel kecsegtet. A kert romantikus építményei, tavai – köztük a legnagyobb tó a szigetével – Molnár Ferenc tolla által vált halhatatlanná, ahol a Pál utcai úk: Boka, Csónakos és Nemecsek rejtőzött el a vörösingesek elől.
A kert a 19. század végén élte virágkorát, a közel 10 hektáros területén 12 000 növényfaj és változata foglalt helyet. A Kiegyezést követően a kert területe egyharmadára zsugorodott, látványos kertrészletei: a tavak, a műrom és a növénygyűjteményének egy része is megsemmisült.
A kert történetének mélypontját a II. világháború hozta, amikor lebombázták üvegházait, és a megmaradt trópusi gyűjteményei megfagytak.
A kétezres évek elején a kastélyépületet leszámítva a kert teljes egésze megújult, és korszerűsödött, így vált ismét európai színvonalúvá.
2011-ben területe az 5,5 hektáros gödi Huzella-kerttel egészült ki.
A Füvészkert 1960 óta országosan védett, 2005-ben pedig elnyerte a Magyar Örökség Díjat. 2006-ban a kert és védett épületei (pl. Festetics-kastély, Pálmaház) is Kulturális Örökségvédelem alá kerültek.
Növényanyagát tekintve jelenleg 8 000-re tehető a növényfajok és változataik száma, amelyek rendszertani vagy életföldrajzi besorolásuk szerint tekinthetők meg.
Több mint 300 nemzetközi vörös listás és ugyanennyi hazánkban is védett növényfaj található meg, melyek közül közel 40 faj megóvására – több nemzeti parkkal együttműködve – különös figyelmet fordít. A Füvészkert alapfeladata az oktatás és kutatás, de széleskörű ismeretterjesztést is végez a különböző növénycsoportoknál. Az élő növények mellett a nem élő gyűjteményei: a 12 ezer tételes maggyűjteménye, 5000 kötetből álló könyvtára és a 30 ezer lapból álló herbáriuma nyújt segítséget a diákok és a kutatók számára.
Az emlékkiállítás támogatói: Szerencsejáték Zrt, Richter Nyrt, Garden Kft, Nastebau Kft, Apátfa Kft, Kovács faiskola, Beppler kft